A dilatáció a hidak és utak fontos jellemzője

dilatáció

Dilatáció

Egy egyszerű fizikai jelenség, amivel mindenki nap mint nap találkozhat. A dilatáció a hőmérséklet változásával jelenik meg, a szilárd testek nagyobb melegben kitágulnak, míg hűvös időben, főleg fagyban összezsugorodnak. Ez a jelenség főleg az útépítők életét nehezíti meg. Vegyük például a betonból és acélból készült híd szerkezetét!

Mivel ezek az építmények nagy része nyáron, melegben készül, így számolni kell a zsugorodással. Télen a dilatáció következtében a szerkezet szó szerint zsugorodik, így eltávolodik a parton lévő úttesttől, akár több centiméterrel is. Ennek a kiküszöbölésére alkalmaznak dilatációs tüskéket, amiket a híd vagy bármilyen más építmény és a vele összeköttetésben lévő másik épület egy-egy pontjára erősítenek.

Ezek a zsugorodás következtében jelentkező dilatáció problémáját oldják meg, mivel az acélból készült fogak fésűszerűen illeszkednek egymásba, így képesek a terhet egyenletesen átvezetni a szerkezet egyik tagjáról a másikra. Az építészek igen hasznos segítsége a mindennapi munka megkönnyebbítésére.

Címkék: