Mekkora nyugdíjra számíthatok az államtól?

Állami nyugdíj

A jelenlegi nyugdíjrendszer az aktuálisan befizetett járulékokra alapszik, ugyanis ezekből osztják ki a nyugdíjakat. Sajnos ezek nem túl nagy összegek és mivel egyre kevesebb a munkaviszonnyal rendelkező fiatalok száma, ezért ezek egyre csak csökkennek és egyre később lehet hozzájuk jutni.

Ugyanis a helyzet optimalizálására a szakértők a korhatár kitolásában látják a megoldást, ezért a mostani 65 év csak nőni fog. 2050-re már minden bizonnyal a 70 évet is be kell tölteni a nyugdíj igényléséhez, ezért az embereknek muszáj lesz önerőből felkészülni az nyugdíjas éveik kényelmének megteremtésére.

Kevés az a munkahely, ahol ilyen korú munkaerőt is tudnak foglalkoztatni, illetve egyáltalán biztonságos lenne, ha ebben a korban is dolgoznának az emberek, így a nyugdíjpénztárak jelentik az egyetlen kiutat. Ezeknél nem változik a korhatár, így ha valaki betölti a 65. életévét, akkor már hozzájuthat a megtakarításaihoz.

Az pedig, hogy ez mekkora összeget jelent, attól függ, mennyit tesz félre most, illetve a nyugdíjazását megelőző években. Szerencsére minimális pénz félretevéséből össze lehet gyűjteni a fizetés és a nyugdíj közötti jelentős különbséget, sőt, ennél többet is. Azonban, hogy pontos tervet lehessen készíteni, tudni kell, hogy mire lehet számítani az államtól és mit kínálnak az egyes megtakarítási lehetőségek.

Biztos téged is foglalkoztat, hogy nyugdíjas éveidben mennyi pénzt kapsz az államtól, de vajon azt is tudod, hogy mi alapján kapod ezt az összeget? Bizonyára már te is hallottad azt a teóriát, miszerint az utolsó 5 munkaévet veszik figyelembe, azonban ez nem igaz.

A nyugdíj megállapításához az 1988.jan.1. utáni fizetéseket számítják be, mégpedig úgy, hogy a régebbieket beszorozzák egy adott számmal, amit valorizációs szorzónak hívnak, hogy arányosak legyenek pénz mai értékéhez viszonyítva. Továbbá számít a szolgálati idő, ami azt jelenti, hogy minél kevesebb munkaéved van, annál kisebb százalékát kaphatod meg az átlagkereseted összegének. Ugyanakkor van egy degressziós sávhatár is, amin túl nem vehető figyelembe a fizetés teljes értéke.